Blog > Komentarze do wpisu
NIE ŻYJE OSCAR NIEMEYER

  

Prawie 105 lat życia, kilkaset projektów i stolica kraju wybudowana według własnej wizji - Niemeyer chyba mógł umierać z poczuciem spełnionego życia. Poniżej zdjęcia Marcela Gautherota z czasów budowy Brasilii. 

  czwartek, 06 grudnia 2012, less_more

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: marta, *.net4me.pl
2013/05/05 20:42:00
Dzień dobry,
lubię czytać Pańskiego bloga, ale ten wpis mnie zmusza do zajęcia stanowiska. Zadziwia mnie beztroska z jaką publikuje Pan cudze zdjęcia we wpisach. Jeśli jest Pan choć odrobinę zorientowany w prawie, to musi Pan wiedzieć, że nie wystarczy pod publikacją podać ich autora. Trzeba mieć jeszcze licencję na publikację. W większości są to zdjęcia, które ktoś zamówił, zapłacił za nie, a kto wie, może i nawet Pan mógłby je sobie kupić od fotografa. Jest to naruszenie praw autorskich. Jak potrafię zrozumieć "pożyczenie" sobie od banku zdjęć ich siedziby, tak jednak publikowanie zdjęć Marcela Gautherota, które są dziełem sztuki, są wg. mnie przekroczeniem pewnej granicy tego co można zamieszczać w internecie. Z pozdrowieniem, Marta.
-
2013/05/10 11:01:14
Ma Pani rację, użycie zdjęć w tym poście najprawdopodobniej narusza prawo autorskie. Jednak blog jest niekomercyjny, a uzyskanie licencji od spadkobierców nieżyjącego fotografa byłoby drogą przez mękę. Na co dzień pracuję w wydawnictwie i często widzę, jak trudne jest zlokalizowanie posiadacza licencji, skonstruowanie i zrealizowanie umowy. Proszę mi wierzyć, że gdybym miał zajmować się przy każdym poście uzyskaniem praw autorskich (a nie chodzi tylko o zdjęcia jednego autora, a np. grafiki sprzed kilkudziesięciu lat, które na pewno mają rozrzucone prawa autorskie), musiałbym zajmować się blogiem pełnoetatowo. Część postów podchodzi pod art. 29 prawa autorskiego i grafiki czy zdjęcia są w nich użyte zgodnie z prawem, a czasem prawo to jest przeze mnie naruszane. Wychodzę jednak z założenia, że działalność ta nikomu nie szkodzi, a popularyzuje pewne tematy, a także twórców, o czym świadczy brak pretensji (poza jedną sytuacją w ciągu trzech i pół roku, która zakończyła się usunięciem zdjęć z bloga) co do zamieszczanych tu treści. Proszę spojrzeć, że większość blogów działa na podobnej zasadzie. Zdjęcia Gautherota użyte były w bardzo wielu miejscach, między innymi na dość poważnym blogu, jakim jest archdaily - jestem przekonany, że również bez uzyskania licencji:
www.archdaily.com/303639/the-construction-of-brasilia-photos-by-marcel-gautherot/