Blog > Komentarze do wpisu
Mies van der Rohe Haus 

Nazwa "Mies van der Rohe Haus" to chwyt marketingowy, bo sugeruje co najmniej, że to berliński dom własny architekta. Jednak chwyt był skuteczny, bo kiedy dowiedzieliśmy się o istnieniu tego niewielkiego domu z ulotki w Bauhaus Archiv, pojechaliśmy go obejrzeć, a właściwa nazwa "Landhaus Lemke" nie podziałałaby pewnie na nas tak magnetycznie. Mimo niepozornych gabarytów budynku, który jest nie tylko ledwo zauważalny w otoczeniu dużych domów jednorodzinnych i kilkupiętrowych kamienic, ale też tego, że trzeba być chyba wybitnym znawcą architektury, żeby dostrzec w elewacji od ulicy (na zdjęciu poniżej) dzieło jednego z najważniejszych architektów XX wieku, naprawdę warto było ten minimalistyczny dom zwiedzić. 

Projekt powstał w 1932 roku dla Karla Lemke, właściciela studia graficznego i drukarni; dom został zrealizowany w roku następnym i jest to ostatni niemiecki projekt Miesa van der Rohe przed emigracją do Stanów (następnym będzie dopiero zbudowana 35 lat później Neue Nationalgalerie z poprzedniego postu). Małżeństwo Lemke było bezdzietne i oczekiwało nowoczesnego, niedużego domu otwartego na ogród, który rozciąga się aż do brzegu jeziorka Obersee. Mies zaproponował parterowy, ceglany budynek w kształcie litery L z utworzonym od strony ogrodu i jeziora dziedzińcem, na który wychodzą dwa główne pomieszczenia - salon i pracownia, przeszklone w całości od podłogi do sufitu, doświetlające dom i łączące go z krajobrazem. Od strony ulicy umieszczona jest kuchnia z zapewniającymi prywatność oknami zwyczajnej wielkości oraz garaż; całości dopełnia tylko jedna sypialnia i dwie łazienki. Ogród zaprojektował Karl Foerster, a dom oryginalnie wyposażony był w meble autorstwa van der Rohe i Lily Reich. Niestety w 1945 roku dom został zajęty przez Armię Czerwoną i zamieniony na garaż, później służył enerdowskiej Stasi. Na początku XXI wieku zarówno dom, jak i ogród zostały przywrócone do oryginalnego stanu; mieści się tu teraz galeria sztuki współczesnej.

Przy okazji polecam post o willi Tugendhatów w Brnie, którą udało nam się zwiedzić w zeszłym roku: http://lessmore.blox.pl/2012/08/WILLA-TUGENDHATOW.html - tak wygląda Mies van der Rohe z tego samego czasu, ale w wersji de luxe■

 

środa, 27 listopada 2013, less_more

Polecane wpisy

Komentarze
2014/01/17 00:29:33
Zmiana niewielu szczegółów (podział okien, podłoga) i mamy idealny dom dzisiejszych czasów. Wydaje nam się, że Amerykę odkrywamy ;)