Blog > Komentarze do wpisu
Granit

 

 

Taksówkarz, z którym mieliśmy przyjemność jechać przez Szklarską Porębę, jakby odgadł moje zainteresowania i zamiast rekomendować nam oscypki i zdjęcie z psem bernadynem, polecił nam obejrzeć hotel Granit - dawny dom wypoczynkowy dla Komitetu Centralnego PZPR. Budynek zrealizowany został w latach 1974-1981 według projektu Stefana Janusza Müllera, w epoce Gierka i jak przystało na hotel dla najwyższych władz komunistycznych, prezentował zupełnie różny poziom od innych powstających wtedy obiektów tego typu. Przeznaczony był do zakwaterowania dwustu osób, znajdowały się w nim sala balowa na 160 osób, klimatyzowane sale jadalna i bankietowa, kawiarnia, świetlica, klub z kręgielnią, kryty basen, dwie sauny, gabinet balneologiczny, sala gimnastyczna i pralnia. Wyposażony był w rezerwowe agregaty prądotwórcze i akumulatory, własną centralę telefoniczną, a wnętrza wykończone były drewnianymi boazeriami, podłogami z granitu i podwieszanymi aluminiowymi sufitami.

Budynek ma bardzo ciekawą formę - od strony ulicy wygląda bardzo niepozornie, bo ma tylko trzy kondygnacje, natomiast od strony stoku, na którym jest położony, aż dziewięć (patrząc z tej strony hol wejściowy znajduje się więc na piętrze siódmym). Niższe piętra ułożone są tarasowo w kształt wachlarza, przykryte zielonymi, trawiastymi dachami, z widokiem na położony w dolinie staw o kształcie dopasowanym do budynku.

Obecnie w Granicie mieści się Centrum Rehabilitacyjne Rolników KRUS, a wnętrza są już wyremontowane. Królują w nich szalone lata 90., gipsowe skały i trójkątne lustra, a szkoda, bo bardzo chciałbym zobaczyć, jak wyglądał luksus made in PRL. ■

 

(powyższe zdjęcie pożyczone z http://www.szklarskaporeba.net.pl/)

środa, 03 grudnia 2014, less_more

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: SEBAstian, *.echostar.pl
2014/12/06 23:50:31
projekt: Stefan Janusz Müller / realizacja: 1974-81
-
2014/12/08 10:26:30
Dzięki za informację!