Kategorie: Wszystkie | ARCHITEKTURA | DESIGN | GRAFIKA
RSS
piątek, 31 grudnia 2010
PIERWSZE POZNAŃSKIE PREFABRYKOWANE BLOKI

 

Zanim powstały wielkie, szare i smutne blokowiska z wielkiej płyty, jako próbę prefabrykowanego budownictwa zaprojektowano w latach pięćdziesiątych takie oto kameralne założenie dwóch trzykondygnacyjnych bloczków przy ulicy Parkowej na Łazarzu:

 

 

To właściwie nie wielka płyta, bo gabaryt prefabrykatów jest dużo mniejszy. Dzięki temu i zastosowaniu płyt o dwóch grubościach, budynki mają ciekawe rzeźbiarskie fasady. Dodatkowo beton, w przeciwieństwie do setek innych bloków, jest w całkiem niezłym stanie (nie patrząc oczywiście na brud):

 

 

A tu wejście z betonowymi luksferami, chociaż bardzo już brudnymi:

 

 

I drugi blok, beton pomalowany jest na kremowo:

 

 

Ciekawe, że bloki są wykonane z tych samych prefabrykatów, co najstarsze (wg danych z Wikipedii) bloki wielkopłytowe w Polsce - na Osiedlu Hutniczym w Nowej Hucie:

 

fot. Grzegorz Drzymała

czwartek, 23 grudnia 2010
WESOŁYCH ŚWIĄT!

 

poniedziałek, 20 grudnia 2010
HABITAT 67

 

 

Eksperymentalny budynek projektu żydowsko-kanadyjskiego architekta Moshe Safdiego powstał w Montrealu z okazji wystawy światowej Expo 1967. Łącząc zalety gęstej, blokowej zabudowy z domami jednorodzinnymi, miał rozpocząć rewolucję w tanim budownictwie mieszkalnym i rozwiązać problem przeludnienia i niekontrolowanego rozwoju przedmieść w wielkich miastach.

 

wikipedia.pl


Budynek położony jest na długim, wąskim półwyspie na rzece Świętego Wawrzyńca i mimo bliskości centrum Montrealu jest komunikacyjnie dość odcięty od miasta. Początkowo planowano zbudować kompleks tysiąca mieszkań z częścią handlową i szkołą, a całość miała być samowystarczalna jak kilkutysięczne miasto. Projekt ograniczono jednak do 158 ułożonych tarasowo mieszkań, prefabrykowanych z betonu i na miejscu łączonych z innymi mieszkaniami, już jako gotowe i zamknięte "pudełko", często wyposażone nawet w kuchnię i łazienkę z włókna szklanego.

 

 

Dzięki swobodnej formie budynku (mieszkania opierają się na sobie i łączone są stalowym szkieletem) z wielkopłytowych elementów udało się stworzyć aż 16 rodzajów mieszkań, od kawalerek po czteropokojowe. Mieszkania, mimo, że skoncentrowane w dużej ilości na niewielkim terenie, od większości bloków oferują większą prywatność, więcej światła i powietrza, a przede wszystkim ogródek-taras przynależący do każdego mieszkania i położony na dachu sąsiada z niższego piętra - pozwalający nie tylko na odpoczynek, ale i uprawę roślin.

 

 

Mimo, że na odwiedzających wystawę światową Habitat robił duże wrażenie, pomysły tam użyte nie upowszechniły się. Produkcja prefabrykowanych elementów dla 158 mieszkań okazała się nieopłacalna; może miałoby to ekonomiczny sens, gdyby zrealizować kompleks w planowanej skali lub więcej takich budynków przy użyciu tych samych elementów. Nie można jednak powiedzieć, że to projekt nieudany, bo za mieszkanie w Habitat 67 trzeba zapłacić naprawdę dużo.

 

 

Jeśli komuś wydaje się, że ustawianie na sobie 158 betonowych domów jednorodzinnych to trochę dziwny i zdehumanizowany pomysł, powinien przyjrzeć się, temu, wyraźnie inspirowanemu budynkiem Safdiego projektowi OMA Architects w Singapurze:

 

piątek, 17 grudnia 2010
ZEGARKI DENISA GUIDONE

 

Ascetyczne zegarki firmy Nava Design. Pierwszy, Ora Unica pokazuje czas dwiema obracającymi się końcówkami pentelki na bezcyfrowym cyferblacie - zewnętrzna pokazuje minuty, a wewnętrzna godziny (na pierwszym zdjęciu jest 9:10), inne są już czytelne.

 

czwartek, 16 grudnia 2010
KAPUŚCIANE BLOKI

 

Osiedle Le Choux w Creteil niedaleko Paryża z 1974 roku, zaprojektowane przez Gerarda Grandvala. Osiedle składa się z dziesięciu piętnastopiętrowych mieszkalnych bloków o organicznych kształtach (nazwa osiedla oznacza "kapustę").

 

http://ethnoclic.net/spip.php?page=carto_fiche&id_article=1188&keepThis=true&TB_iframe=true&height=500&width=700

 

Federico Novaro/flickr.com

 

linstabe/flickr.com

 

Auré from Paris/flickr.com


James Burns/flickr.com


Osiedle na pewno jest unikalne, ale my też mamy coś niepowtarzalnego z powtarzalnych prefabrykatów (tyle, że mało funkcjonalne):

 

 

 
1 , 2