Kategorie: Wszystkie | ARCHITEKTURA | DESIGN | GRAFIKA
RSS
wtorek, 16 marca 2010
SZACHY Z BAUHAUSU

 

 

Zapraszam do obejrzenia kompletu szachowego wykonanego na wzór szachów zaprojektowanych w 1924 w warsztatach Bauhausu w Weimarze przez Josefa Hartwiga. Uproszczone figury pokazują swoim kształtem kierunek wykonywanych ruchów - są jednocześnie designerskie, logiczne i praktyczne (poprzez sposób umieszczenia w pudełku nie zajmują wiele miejsca) - kwintesencja modernizmu. Etykietę zaprojektował grafik i typograf Joost Schmidt, autor znanego plakatu wystawy Bauhausu z 1923 roku. Oryginalne szachy można obejrzeć między innymi w Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

Kopia została wykonana domowymi sposobami z drewna (brzozy i mahoniu) przez mojego ojca-modelarza jako prezent na urodziny dla mnie. Są trochę większe od oryginalnych, a czarne figury nie są pomalowane farbą jak szachy Hartwiga - mają kolor polakierowanego mahoniu; doszliśmy do wniosku, że takie będą ładniejsze. Wykonanie szachów zajęło około miesiąca, zrobione są w całości ręcznie, łącznie z ręcznym szlifowaniem kulek na hetmanach. Uważam, że rzemieślnicza robota mojego ojca wyszła lepiej od maszynowo produkowanych szachów sprzedawanych przez Bauhaus-Archiv w Berlinie za 220 euro (za same figury):

http://shop.bauhaus.de/de/spielen/spiele/schachspiel.html

Szachownica dokupiona jest w sklepie szachowym (całość ma 58x58 cm), bardzo dobrze zgrała się z kolorem figur.

 

 

 

piątek, 12 marca 2010
HANS OLSEN

 

Kilka bardzo ciekawych projektów Hansa Olsena, duńskiego modernistycznego designera (projekty z lat 50.).

- Czteroosobowy stół z 1952 roku, w który idealnie wpasowują się krzesła, tworząc oparciami jego krawędź - designerskie i funkcjonalne:

 

 

Stół może być rozsunięty i zmienić się w sześcioosobowy, nie tracąc nic ze swojej finezji:

 

 

- Druga wersja stołu oparta na tym samym pomyśle - zmiana kształtu krzeseł na trójkąty o trzech nogach pozwoliła na zmniejszenie rozmiaru stołu.

 

 

Jednak w komentarzu na jednym z blogów przeczytałem komentarz osoby, która dorastała z tym zestawem w domu rodzinnym - podobno fajnie się tylko na niego patrzy, natomiast siedzenie na tych krzesłach to katorga. Podobnie z resztą jak na krzesłach z opartego na podobnym pomyśle zestawie z IKEI:

 

 

- Fried Egg Chair z 1956 roku - nie wiem czy funkcjonalny, ale czarująco asymetryczny:

 

 

- Model 55 z połowy lat pięćdziesiątych:

 

 

- Bikini Chair - nie mogę za bardzo skojarzyć kształtu tego fotela z kobietą:

 

czwartek, 11 marca 2010
POLSKA ZAWIŚĆ

 

Tomasz Gudzowaty zdobył kolejną ważną nagrodę, w konkursie Picture of the Year International w kategorii reportażu sportowego. Niezależnie od tego, ile i jakich nagród jeszcze dostanie i czy zacznie pojawiać się w książkach o historii fotografii, zawsze będą się pojawiać takie komentarze:

prawda taka, ze słynny tata geja fotografisty mu słono kasy daje...., tez by
człowiek posiedzial w slumsach jakby miał za co i mieszkał w hotelach 5
gwiazdkowych.... no dobra bo powiecie ze jestem zawistny;)... nie mam nic do
gejów ani do gudzowatych:) (www.gazeta.pl)

To tak, jakby Francuzi wypominali Cartier-Bressonowi arystokratyczne pochodzenie i że zdjęcia nieważne, ważne że tatuś mu Leikę kupił...

 

wtorek, 09 marca 2010
SAMOTNE MIASTO

 

Niesamowicie klimatyczne zdjęcia z serii "Lonely Town" Jeffa Carra. Nic dziwnego, że to właśnie w Manchesterze grali Joy Division.

 

 

Więcej zdjęć tutaj: http://altphotos.com/Gallery.aspx?a=MemberGallery&memberid=18192&archiveID=35447&header=LONELY%20TOWN

poniedziałek, 08 marca 2010
ROZRYWKA DLA BEZROBOTNYCH GRAFIKÓW

 

Rubitone, kostka Rubika z kolorami Pantone, autorstwa argentyńskiego designera Ignacio Pilotto. Istnieje tylko w komputerze.

 

 

http://ignaciopilotto.wordpress.com/2008/10/26/rubitone-concept/

Tagi: design
13:33, less_more , DESIGN
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2