Kategorie: Wszystkie | ARCHITEKTURA | DESIGN | GRAFIKA
RSS
środa, 19 marca 2014
Welodrom na dachu

 

 

Jak wiadomo, młodzież coraz bardziej lubi jeździć rowerami, które wcześniej zarezerwowane były dla kolarzy torowych. O ile brak wolnobiegu i hamulców jest na torze uzasadniona, na ulicach już trochę mniej, ale moda to moda, nie zawsze jest racjonalna, jedni ryzykują zdrowie na ostrym kole, inni na zbyt wysokich szpilkach. W każdym razie na takim rowerze można by spokojnie pościgać się na torze, tyle, że o welodrom niełatwo.

Na rosnące hipsterskie zapotrzebowanie odpowiedziało holenderskie (a jakże!) studio architektoniczne NL Architects. Projekt obiektu mieszczącego kawiarnię, sklep dla cyklistów i wypożyczalnię rowerów, a na dachu nieduży welodrom, został przygotowany dla dewelopera z chińskiego miasta Hainan, jednak może zostać odsprzedany każdemu, kto byłby nim zainteresowany. Pomysł jest w sumie niezły w swojej prostocie - jeśli kawiarnia musi mieć dach, dlaczego nie w kształcie toru kolarskiego?

 

 

Pierwsze, o czym pomyślałem, widząc ten projekt, to dach modernistycznych kas biletowych stacji Warszawa Powiśle projektu Arseniusza Romanowicza - budynku obecnie przywróconego do pierwotnego kształtu i mieszczącego jedną z najmodniejszych w Warszawie knajp, pod którą zaparkowanych ostrych kół nie brakuje. Red Bull, organizujący zawody ostrokołowe, chwali się najmniejszym welodromem świata, o długości okrążenia 25 metrów. Powiśle z torem na dachu byłoby pewnie gdzieś w tych parametrach, a może i przebiłoby zawody Red Bulla

 

źródło: skyscrapercity.com

źródło: skyscrapercity.com

fot. Błażej Pindor

fot. Mateusz Baj / Agencja Gazeta

 

http://www.nlarchitects.nl/


wtorek, 18 marca 2014
Matthias Heiderich

 

 

Mathhias Heiderich jest berlińskim fotografem-samoukiem, zainteresowanym głównie architekturą. Fotografowane przez niego nowoczesne budynki i ich detale, wykadrowane są tak, żeby układały się w nieoczekiwane geometryczne, abstrakcyjne wzory i formy. Warto obejrzeć całe portfolio, uporządkowane w kolorystycznie dobrane serie nastrojowych i minimalistycznych miejskich krajobrazów. 

 

http://www.matthias-heiderich.de/

 

"Reflexionen":

 

 

"Favourite Places":

 

 

"Studie":