Kategorie: Wszystkie | ARCHITEKTURA | DESIGN | GRAFIKA
RSS
sobota, 30 kwietnia 2011
PIERWSZOMAJOWE PLAKATY 

Pochody z okazji Święta Pracy odeszły w przeszłość, ale muszę przyznać, że sporo plakatów na tę okoliczność było pierwsza klasa.

 

Roman Cieślewicz, 1957

 

Eugeniusz Olszak, 1968

 

J. Przygodzki, 1982

 

1963

 

Czesław Małysz, 1964

 

Henryk Tomaszewski, 1960

Tagi: grafika
14:13, less_more , GRAFIKA
Link Komentarze (4) »
piątek, 29 kwietnia 2011
BIUROGALERIA 

Zdjęcia siedziby głównej firmy American Republic Insurance Co. w Des Moines w stanie Iowa, wykonane w latach sześćdziesiątych przez Henry'ego Groskinsky'ego. Firma zbudowała wtedy nowoczesną siedzibę, z minimalistycznym biało-czarno-czerwonym wystrojem i zaczęła tworzyć firmową kolekcję dzieł sztuki współczesnej, która wypełniła budynek i ogród.

  

Portret założyciela firmy "pędzla" Andy'ego Warhola:

 

 

Fot. Henry Groskinsky, "Life"

KIEDYŚ W KOSMOSIE BYŁO LEPIEJ 

W najlepsze trwał kosmiczny wyścig i wydawało się, że dzięki technice ludzie podbiją całą galaktykę. Teraz, pięćdziesiąt lat po pierwszym locie człowieka na orbitę, eksploracja przestrzeni kosmicznej zanika - dziś miał się odbyć ostatni lot wahadłowca Endeavour, będzie to zresztą przedostatni lot amerykańskiego wahadłowca w ogóle. Chyba za tą złotą erą kosmiczną tęsknią dwaj poniżsi ilustratorzy, łączący odręczne i cyfrowe techniki w estetyce retro future.

 

Dan Matutina:


http://twistedfork.me/

 

Matthew Lyons:


http://matthew-lyons.com/

czwartek, 14 kwietnia 2011
PRACOWNIA ARTYSTY 

 

Ten blog w założeniu miał dotyczyć moich hobby, a nie pracy, jednak ta okazja jest wyjątkowa. Dane mi było pracować z Józefem Wilkoniem, chyba najwybitniejszym polskim ilustatorem, skanując i opracowując jego ilustracje oraz składając książkę "Mały Asmodeusz" szwedzkiego pisarza Ulfa Starka.

Spędziłem cztery dni w jego domu-pracowni w Zalesiu Dolnym pod Warszawą, niewiele śpiąc, za to pracując po kilkanaście godzin na dobę przy biurku naprzeciw Wilkonia i podglądając, jak maluje, a także projektując wspólnie z nim książkę. Wilkoń, poza tym, że jest wspaniałym artystą, jest również niezwykle serdecznym, bezpretensjonalnym, otwartym, gościnnym i pełnym klasy człowiekiem (wszystkie te cechy są chyba rzadkie u artystów). Z jego magicznego domu w Zalesiu, rozbudowywanego kilkakrotnie od lat dwudziestych zeszłego wieku - istnego labiryntu pomieszczeń, których topografię trudno było mi na początku zrozumieć - nikt nie wychodzi niepoczęstowany herbatą, kieliszkiem lub którymś z tradycyjnych polskich dań przygotowywanych przez panią Halinkę - gospodynię, artystkę w swoim fachu.

Poniżej kilka zdjęć z pracowni na strychu domu - biurko, przy którym Wilkoń maluje:

 

Wilkoń wykańczający ilustrację z ostatniej strony "Małego Asmodeusza":

 

Druga część pracowni z rozłożonymi na pierwszym planie ilustracjami do książki:

 

 

Teczki z archiwalnymi ilustracjami:

 

 

To zestawienie szczególnie mnie urzekło - książka "500 potraw z ziemniaków" na podłodze pracowni, z wystającą z niej ilustracją Chopina w środku:

 

 

Klka rzeźb w ogodzie - naturalnej wielkości osiołek z grzywą z dwóch mioteł:

 

 

Metalowy nietoperz w tympanonie pracowni rzeźbiarskiej:

 

 

Fragmenty rzeźb, na pierwszym planie głowa Don Kichota:

 

 

Sancho Pansa na osiołku, w tle nieskończony Don Kichot:

 

 

Kilka rzeźb z mojej poprzedniej wizyty w Zalesiu w zeszłym roku, teraz większość z nich jest na wystawie:

 

 

Tak wygląda dom z zewnątrz:

 

 

A to Pani Halinka:

 

 

A tu coś, co zawsze będzie mi przypominało o tym wyjeździe - prezent od Józefa Wilkonia - metalowa rzeźba rybki, wisząca już w naszej kuchni:

 

środa, 13 kwietnia 2011
TRZYDZIEŚCI LAT

 

Niedawno skończyłem trzydzieści lat, okrągła rocznica i przejście w smugę cienia, musiałem więc odpowiednio uczcić to wydarzenie. Poniżej torty, które wymyśliła moja kochana żona, pierwszy na imprezę rodzinną (to ja z wielkim misiem), drugi, na imprezę dla znajomych, to poznańska Arena:

 

 

A to również dzieło mojej żony, trzydziestka z moich starych zdjęć:

 

 

20:21, less_more , GRAFIKA
Link Komentarze (9) »
 
1 , 2