Kategorie: Wszystkie | ARCHITEKTURA | DESIGN | GRAFIKA
RSS
środa, 18 kwietnia 2012
MORSKA STACJA BIOLOGICZNA

 

Roscoff to maleńka miejscowość nad kanałem La Manche w południowo-zachodniej Francji. Gmina ma ok. 4000 mieszkańców, ale znajduje się w niej ważna Morska Stacja Biologiczna paryskiego uniwersytetu UPMC. To właśnie jej nowy budynek zaprojektowany przez Barre Lambot Architectes, z fasadami wykonanymi z betonu, granitu, szkła, aluminium i blachy cynkowej, i bardzo ładnie wkomponowany w starą zabudowę możecie podziwiać poniżej. 

 

 

Więcej i większych zdjęć tutaj:

http://www.archdaily.com/226394/institute-of-marine-genomics-barre-lambot-architectes/

niedziela, 15 kwietnia 2012
PLAKATY PORSCHE

 

Plakaty i okładki broszur firmy Porsche, autorstwa Ericha Strengera (nie jestem pewny czy wszystkie, ale na pewno większość).

 

czwartek, 12 kwietnia 2012
BRUTALISTYCZNY GOTYK

 

 

Nie jestem zbytnim entuzjastą modernistycznych kościołów. Mam wrażenie, że przy majestacie surowych gotyckich kościołów czy dostojeństwie bogactwa barokowych, większość modernistycznych świątyń wypada co najmniej blado, bo ten styl architektoniczny nadaje się raczej do budynków mieszkalnych, biurowych czy użyteczności publicznej. Chociaż może myślę tak dlatego, że te modernistyczne kościoły w których byłem, to zazwyczaj dość przeciętna osiedlowa architektura; nie widziałem natomiast żadnych realizacji uważanych za wybitne, jak na przykład Notre Dame du Haut w Ronchamp.

Dlatego ogromnym zaskoczeniem był dla mnie kościół św. Józefa na Zazamczu we Włocławku - umiejscowiony pomiędzy blokami, z zewnątrz wyglądający bardzo niepozornie i niezapowiadający niczego interesującego wewnątrz. A wnętrze kościoła okazało się niesymetryczne i dwunawowe, z jednej strony oparte na ceglanej ścianie, a z drugiej na wielkich brutalistycznych betonowych dźwigarach, wyposażone w proste geometryczne detale i ciekawe ceglane ornamenty. Niestety nie wiem, kto kościół zaprojektował, w Internecie udało mi się znaleźć jedynie informację, że parafia została założona w 1978 roku, więc pewnie kościół został zbudowany niewiele później. W każdym bądź razie mimo modernistycznych środków wyrazu atmosfera wewnątrz ma coś z powagi gotyckich kościołów - z jednej strony dzięki surowości materiału i ornamentyki, z drugiej dzięki odkryciu elementów konstrukcyjnych budowli - wbrew pozorom takiego wrażenia nie psuje nawet dziwna asymetria kościoła.

Wnętrze trzyma się nieźle, beton ma piękną fakturę deskowania i poza dodaniem pseudobarokowych rzeźb w prezbiterium wszystko wydaje się oryginalne, niestety dużo gorzej jest zewnątrz - tam beton nie przetrwał próby czasu, wyłażą z niego zbrojenia i zakrywany jest czym popadnie, gipsem i różnego rodzaju płytkami z Castoramy. Szkoda, bo kościół warty jest należytego zadbania.