Kategorie: Wszystkie | ARCHITEKTURA | DESIGN | GRAFIKA
RSS
piątek, 28 maja 2010
KLASZTORNY MINIMALIZM

 

 

Połączenie barokowego dworu z minimalistyczną kaplicą dające razem klasztor cysterski wydaje się co najmniej ryzykowne. Angielskiemu architektowi Johnowi Pawsonowi udało się to rewelacyjnie.

Opuszczony XVIII-wieczny dwór w miejscowości Nový Dvůr w Czechach został podniesiony z ruiny, a w miejscu zniszczonego skrzydła gospodarczego dobudowana została nowa, betonowa kaplica. Całość kompleksu klasztornego otynkowana jest na białym, gładkim tynkiem, wykończona drewnem, kamieniem i szkłem. Całość tworzy, zgodnie z doktryną cystersów, samowystarczalną całość, składającą się z kaplicy, części sypialnej, refektarza, kapitularza, skryptorium, biblioteki i szpitala.

 

 

Wybór minimalistycznego stylu kaplicy został głęboko przemyślany - nie tylko przez architekta, ale też opata klasztoru. Prostota, funkcjonalizm, zastosowanie nowoczesnych materiałów, rezygnacja z ozdób i wieży odpowiadają statutom zawartym w regule zakonu, nie odciągając mnichów bogactwem wizualnych wrażeń od modlitwy.

 

 

Jedyną ozdobą kaplicy jest gra świateł z niewielkich okien przypominająca o upływie czasu.

 

 

Strona klasztoru (też minimalistyczna):

http://www.novydvur.cz/

MARIA CHOMENTOWSKA

 

Jak widać, polscy modernistyczni designerzy niekoniecznie ustępowali swoim kolegom z Zachodu. Poniższe meble były projektowane przez Marię Chomentowską od lat pięćdziesiątych do siedemdziesiątych. Więcej tutaj:

http://zsah.blox.pl/2009/06/z-kart-historii-polskiego-designu-Maria.html


SZMACIANY OSIOŁEK

 

Piękna zabawka autorstwa Anny Narzymskiej-Praussowskiej z drugiej połowy lat czterdziestych ubiegłego wieku.

 

 

http://designgirl.blox.pl/html/1310721,262146,21.html?411222

09:33, less_more , DESIGN
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 17 maja 2010
ZESZYT ĆWICZEŃ DLA TYPOGRAFÓW

 

 

"Hyperactivitypography. From A to Z" to książka z typograficznymi ćwiczeniami zaprojektowana przez Studio3 z Oslo, ilustrowana w stylu retro. Dzięki niej można sprawdzić swoje umiejętności w odróżnianiu kursywy od pisma pochyłego, upewnić się jaka czcionka będzie lepiej wyglądała na papierze Munken Polar z Arctic Paper, połączyć imiona projektantów czcionek z nazwiskami, zaznaczyć na linii czasowej kamienie milowe takie jak wynalazek Gutenberga czy wypuszczenie na rynek indesigna, a także poczytać niszowe typograficzne żarty.

Na stronie www.hyperactivitypography.com można obejrzeć i wydrukować sobie całą dwustustronicową książkę.

 

 

Zdjęcia: http://lostinasupermarket.com/2010/05/hyperactivitypography-from-a-to-z/

ABSTRAKCJA Z WĄSEM

 

Absurdalny rysunek wzięty z równie absurdalnego blogu o designerskich wąsach. Bardzo poprawiające humor:

http://moustache-blog.blogspot.com/

 

Tagi: grafika
14:07, less_more , GRAFIKA
Link Komentarze (1) »
 
1 , 2