Kategorie: Wszystkie | ARCHITEKTURA | DESIGN | GRAFIKA
RSS
wtorek, 20 maja 2014
Plakaty cyrkowe

 

 

Z okazji Nocy Muzeów poznańskie Muzeum Narodowe zorganizowało wystawę plakatów cyrkowych z lat 60.-70., autorstwa najwybitniejszych polskich plakacistów. Teraz już nie ma plakatów, na których nie znajduje się logo firmy i pasek ze sponsorami, tym bardziej warto więc obejrzeć te czyste formalnie prace, gdzie jedynym elementem typograficznym jest napis "Cyrk".

Wystawa była tylko okazjonalna, nie ma więc chyba już szans na jej obejrzenie. Za to warto zajrzeć do książeczki "Cyrk" wydawnictwa Dwie Siostry - to co prawda pozycja dla dzieci, ale plakaty jak najbardziej prawdziwe, a i dopisane do nich dowcipne rymowanki niczego sobie.

http://mukla.blox.pl/2013/05/trapezu-geniusz-Wymyk-Eugeniusz-wywinie-salto.html 

 

Jan Młodożeniec, Waldemar Świerzy:

Jerzy Treutler, Wiktor Górka, Roman Cieślewicz:

Robert Sobczyński, Jacek Neugebauer:

Marek Freudenreich, Lech Majewski, Rosław Szaybo:

Tadeusz Jodłowski, Jan Młodożeniec: 

Marek FreudenreichWaldemar Świerzy:Wiktor Górka, Maciej Urbaniec:

Wiktor GórkaDanuta ŻukowskaHubert Hilscher, Waldemar Świerzy, Wiktor Górka:

niedziela, 11 maja 2014
Bridget Riley

 

 

Bridget Riley to jedna z czołowych przedstawicielek op-artu - nurtu malarstwa abstrakcyjnego z lat 50. i 60., koncentrującego się na oddziaływaniu na postrzeganie ludzkiego oka poprzez stwarzanie na płaskim płótnie iluzji ruchu. Brytyjka tworzy do dziś, a jej obrazy na aukcjach sięgają astronomicznych kwot - pokazany na końcu, najbardziej oszukujący zmysły obraz Untitled (Diagonal curve) z 1966 roku, został kilka lat temu sprzedany za 2 100 000 dolarów. Warto obejrzeć jej obrazy, ale w ograniczonej ilości, bo może zakręcić się w głowie. 

http://www.tate.org.uk/art/artists/bridget-riley-1845

 czwartek, 08 maja 2014
Dworzec autobusowy w Preston

 

http://www.paulmellingphotography.co.uk/

 

Nie mam pojęcia, dlaczego tak dużo brutalistycznej architektury powstało akurat w Wielkiej Brytanii - może dlatego, że szary deszczowy klimat dobrze komponuje się ze smutnym burym betonem. W wyspiarskim klimacie beton wyjątkowo szybko niszczeje, więc mimo zachwytu architektów nad surowością materiału, po dość niedługim czasie mieszkańcy bardzo chętnie opuszczali przygnębiające brutalistyczne bloki pokryte kruszejącym betonem z zaciekami i liszajami, i z radością z daleka przyglądali się, jak wiele z nich znika w chmurze gruzu.

Podobny los był już przypieczętowany dla brutalistycznego dworca autobusowego w 140-tysięcznym Preston. Dworzec został zbudowany w latach 1968-69 według projektu Keitha Inghama i Charlesa Wilsona. Jest jednym z największych dworców autobusowych w Europie - ma aż 80 stanowisk dla autobusów, po czterdzieści po każdej stronie budynku. Parter zajmuje dworzec z poczekalnią i kasami, a cztery wyższe piętra parking na 1100 miejsc dla samochodów. To właśnie piętra parkingu, zakończone zaokrąglonymi balkonami z surowego betonu, zwracają największą uwagę, ale mają też uzasadnienie funkcjonalne - miały chronić manewrujące samochody przed uderzaniem zderzakiem w ścianę.

Dworzec został zaprojektowany sporo na wyrost w optymistycznych latach 60., kiedy wierzono, że Preston rozwinie się do wielkości takiej jak sąsiednie Liverpool czy Manchester, co jednak nigdy się nie stało. Nawet teraz, prawie pół wieku po wybudowaniu, dworzec jest przynajmniej dwa razy za duży. Na przełomie tysiącleci zdecydowano się więc wyburzyć budynek i zastąpić go mniejszą i tańszą w utrzymaniu stacją autobusową. Okazało się jednak, że budynek mimo swojej surowej formy jest bardzo lubiany przez mieszkańców, którzy stoczyli długą batalię w jego obronie. Od 2000 roku kilkukrotnie podejmowano nieudane próby wpisania budynku do rejestru zabytków. Udało się to dopiero w zeszłym roku. Dworzec dalej jest zbyt duży i nie bardzo wiadomo, co z nim zrobić (jest pomysł wykorzystania części na cele kulturalne), jednak chyba jego istnienie nie jest już zagrożone. Patrząc na ten sukces, tym bardziej szkoda, że u nas podobna akcja przeciw wyburzeniu brutalistycznego katowickiego dworca zakończyła się klęską. 

 

http://www.bdp.com/en/Projects/By-Name/P-Z/Preston-Bus-Station/


https://www.flickr.com/photos/rpsmithbarney/


http://dagostinomackenzie.tumblr.com/