Kategorie: Wszystkie | ARCHITEKTURA | DESIGN | GRAFIKA
RSS
poniedziałek, 26 lipca 2010
FABRYKA LINGOTTO

 

Fabryka Fiata w Turynie była budowana od 1916 do 1923 roku według projektu włoskiego architekta Mattè Trucco. Kiedy powstała, była największą fabryką samochodową na świecie, a jej konstrukcja zwieńczona dachem z futurystycznym torem do jazdy próbnej budziła zachwyt nawet Le Corbusiera.

Działała do 1982 roku; po zamknięciu została zaadaptowana przez Renzo Piano na centrum kulturalno-handlowe.

 

czwartek, 22 lipca 2010
PIETA

 

 

Styropianowa rzeźba Kordiana Lewandowskiego - Mario konający na rękach księżniczki Peach.

http://wielkiartysta.pl/content/index.html

 

Tagi: sztuka
09:00, less_more
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 13 lipca 2010
ELEKTRYCZNE WIZJE

 

 

Amerykańska książka z 1964 roku, dotycząca projektowania wizualnej strony elektrowni, stacji przekaźnikowych i słupów wysokiego napięcia. Niezależnie od upływu czasu, modernistyczne wizje przyszłości robią wrażenie i mają niesamowity klimat.

Więcej tutaj: http://grainedit.com/2010/06/28/power-styling-futuristic-power-structure-concept-book/

 

piątek, 09 lipca 2010
SZKOŁA BAUHAUSU

 

Izometryczny rysunek mojego autorstwa - szkoła Bauhausu w Dessau projektu Waltera Gropiusa - może przyda się komuś, kto będzie chciał się bardziej przyjrzeć. Po kliknięciu powiększenie.

 

sobota, 03 lipca 2010
STARA GAZOWNIA

 

Przy okazji "Cyganerii" wystawianej przez Teatr Wielki udało mi się zrobić kilka zdjęć w Starej Gazowni - miejscu szykowanym na nowe centrum kultury.

Budynki na terenie gazowni powstawały od lat 50. XIX wieku. Większość prezentuje typową, chociaż malowniczą dziewiętnastowieczną architekturę industrialną; mnie szczególnie interesuje jeden budynek - ekspresjonistyczna kotłownia z początku XX wieku, tzw. "katedra". Budynek ma rzeczywiście trzynawowy, bazylikowy układ, zamknięty dwiema jakby kościelnymi fasadami z wysokimi oknami i gotycko-mauretańskim szczytem. Z tego co wiem, nie wiadomo, kto ten budynek zaprojektował. W tej chwili to chyba jedyny ekspresjonistyczny obiekt w Poznaniu (niestety jedna z najwybitniejszych realizacji ekspresjonistycznych, Wieża Górnośląska Hansa Poelziga, została po wojnie rozebrana).

 

 
1 , 2