Kategorie: Wszystkie | ARCHITEKTURA | DESIGN | GRAFIKA
RSS
piątek, 13 lipca 2012
LANCIA STRATOS ZERO

  

Z motoryzacją jest trochę jak z budownictwem - większość samochodów musi być wygodna, bezpieczna, musi bmiećyć miejsce na fotelik dla dziecka i przestrzeń do przewozu szafy z Ikei, natomiast mieszkania muszą mieć sensowny rozkład pomieszczeń, dużo światła, garderobę na graty, windę i miejsce parkingowe. Jednak istnieje też architektura jako dziedzina sztuki, niekoniecznie trzymająca się tych przyziemnych reguł - jej odpowiednikiem w zakresie motoryzacji są samochody koncepcyjne: niewygodne, niefunkcjonalne, wyprodukowane w pojedynczych egzemplarzach (czasami nawet niejeżdżące), za to wyglądające jak współczesna rzeźba i rozwiązaniami technicznymi wpływające na kształt seryjnych modeli.

Niekwestionowanymi mistrzami nieskrępowanego finansami projektowania samochodów są Włosi - firmy Bertone i Pininfarina (chociaż mimo wszystko głównie projektują niezłe samochody seryjne). Lancia Stratos HF Zero z 1970 roku projektu Marcella Gandiniego ze studia projektowego Bertone to jeden z przykładów najbardziej futurystycznego myślenia o samochodzie w swoim czasie. Niestety samochody nie należą do dziedziny, o której wiem cokolwiek, więc nie będę ściemniał o silniku, koniach mechanicznych i aerodynamice, proponuję zatem skoncentrować się na niesamowitej formie tego wysokiego tylko na 84 cm samochodu.  

  

Żeby wsiąść do samochodu, najpierw trzeba złożyć kierownicę:

 

 

Nowoczesne dawniej logo Stratos i ponadczasowe Bertone:

 

 

Projektanci Bertone, jak przystało na wizjonerów, przewidzieli niekontrolowany rozwój motoryzacji i zaplanowali drzwi w taki sposób, żeby przy otwieraniu nie trykać innych samochodów na ciasnych miejscach parkingowych pod centrum handlowym: 

  

Sprzyjająca relaksowi pozycja kierującego samochodem:

 

 

No i na koniec zestawienie oczywiste - nowoczesny samochód z nowoczesną architekturą - pod pałacem sportu w Mexico City, projektu Felixa Candeli (pod tym samym budynkiem fotografowany był Ferrari 512 S Modulo Pininfariny - w linku na końcu postu; dzięki dla Jamesa Beckersona za lokalizację budynku):

 

 

Zapraszam do rzucenia okiem na wcześniejsze posty o samochodach koncepcyjnych:

Bertone - Alfa Romeo B.A.T.

http://lessmore.blox.pl/2011/07/SPORTOWY-BATMOBIL.html

Pininfarina - Ferrari 512 S Modulo

http://lessmore.blox.pl/2011/06/FERRARI-512-S-MODULO.html

czwartek, 12 lipca 2012
JET OFFICE

  

Chociaż raz mogę zamieścić na blogu nowy budynek z Poznania - świetny Jet Office projektu Insomii. Szkoda tylko, że budynek stoi dość daleko od centrum, ale dzięki kilku projektom tej pracowni przy Piątkowskiej okolice tej ulicy zaczynają się cywilizować. Mam nadzieję, że Insomia zdobędzie większą renomę u deweloperów i ich projekty zaczną za jakiś czas ozdabiać śródmieście, bo przy poznańskim standardzie wyznaczonym przez ADS i Sipińskich prezentują naprawdę niezłą klasę i elegancję. Warto obejrzeć portfolio pracowni, z konsekwentnie neomodernistycznymi projektami kamienic, bloków, biurowców i domów jednorodzinnych:
http://insomia.com.pl

Budynek jest gotowy i wygląda naprawdę dobrze, czego nie widać niestety po zamieszczonych tu wizualizacjach.