Kategorie: Wszystkie | ARCHITEKTURA | DESIGN | GRAFIKA
RSS
poniedziałek, 08 lipca 2013
JETSONOWIE SPOTYKAJĄ FLINTSTONÓW

 

 

Niestety nie ja wymyśliłem to porównanie z tytułu postu, ale doskonale opisuje ono charakter tego niekonwencjonalnego domu jednorodzinnego w Palm Springs w Kalifornii, w organiczny sposób łączącego naturalne skały znajdujące się na działce z kosmicznymi betonowymi kształtami, kojarzącymi się z estetyką Space Age.

Elrod House powstał w 1968 roku według projektu Johna Lautnera, ucznia i współpracownika Franka Lloyda Wrighta, na zlecenie projektanta wnętrz Arthura Elroda. Dom wchodzi w szczególną relację z pustynno-skalistym zboczem nad Palm Springs, na którym został zbudowany. Z jednej strony centralny punkt domu, zwieńczony wielką betonową kopułą salon, zamknięty jest jedynie długą szklaną ścianą, która może być elektrycznie rozsunięta, likwidując wszelką granicę między wnętrzem a przyrodą na zewnątrz. Z drugiej strony naturalne formacje skalne, które zostały zachowane, są częściową podporą dla kopuły, elementem wystroju domu, wykorzystywane są jako naturalnie ukształtowane schody, a nawet dosłownie "przenikają" do wnętrza - w wielu miejscach dzięki idealnie dopasowanym przeszkleniom wydaje się, jakby dom nie stwarzał dla skał żadnej granicy. Dodatkowo betonowa kopuła, przykryta dziewięcioma trójkątnymi listkami położonych pod kątem świetlików w zamyśle architekta ma przypominać kwiat pustyni.

 Zdjęcia powyżej: Leland Y. Lee


Tu kilka współczesnych zbliżeń z połączeniem skały i szkła:

 

Fot. Bob Brisco


Na oficjalnej stronie można odbyć wirtualny spacer po całym domu:

http://elrodhouse.org/

Elrod House musiał być w swoim czasie postrzegany jako niezwykle nowoczesny i bajerancki - w 1971 roku zagrał w filmie Diamenty są wieczne, jednej z części przygód Jamesa Bonda. Sean Connery dostaje w nim łomot od Bambi i Thumper, dwóch wygimnastykowanych dziewcząt w kostiumach kąpielowych:

 

sobota, 06 lipca 2013
TOUR DE FRANCE

 

 

Jako że trwa teraz Tour de France, mam dobry pretekst do zaprezentowania ilustracji włoskiego grafika Riccarda Guasco, który rysuje bardzo różne rzeczy, nieco inspirowane kubistycznym i futurystycznym malarstwem, ale chyba rowery zajmują w jego twórczości szczególne miejsce. Mam wrażenie, że po twarzach kolarzy widać, w drużynie którego kraju startują, a jeden przypomina nawet bardzo znaną osobistość, zupełnie niekojarzoną z rowerami:

 

 

Więcej prac, niekoniecznie związanych z kolarstwem, można znaleźć na stronie autora:

http://www.riccardoguasco.com/

Riccardo Guasco może pochwalić się także własnoręcznie pomalowanym ostrym kołem, zaprojektowanym przy współpracy z Biascagne Cicli, włoską firmą składającą rowery na indywidualne zamówienie i wykonującą swoją pracę z niesamowitą klasą. Dochód ze sprzedaży jednośladu został przeznaczony na cele charytatywne:

 

 

Kontynuując temat tego najważniejszego wyścigu kolarskiego, bardzo chciałbym pokazać świetne wizualizacje do utworu "Tour de France" Kraftwerku z zeszłotygodniowego poznańskiego koncertu, niestety nie mogę znaleźć ich nigdzie w Internecie. Pozostaje zatem sama ścieżka dźwiękowa:

 

 

środa, 03 lipca 2013
MIĘKKI BETON

  

Beton kojarzy się z raczej surowym, twardym i nieco brutalnym w wyrazie materiałem. Oglądając elewacje czy ciężkie architektoniczne elementy wykonane z tego tworzywa, rzadko zastanawiamy się nad tym, że na pewnym etapie produkcji miały płynną i miękką konsystencję. Ozdobny oporowy mur autorstwa angielskiego artysty Waltera Jacka stara się przypominać o tym, że sam proces produkcji określonego przedmiotu może być często ciekawszy, niż to, co z niego powstaje.

Mur stanął w miejscowości Pool w Kornwalii, przy wejściu do Heartlands - kulturalno-rozrywkowego centrum utworzonego w starej kopalni cyny będącej częścią wpisanego na listę Unesco krajobrazu górniczego Kornwalii i Zachodniego Devonu. Poza autotematyczną refleksją o własnej strukturze mur nawiązuje do geologicznego bogactwa rejonu.

 

 

Obiekt powstał przy użyciu jednego ogromnego gumowego arkusza o wymiarach 40 x 4m, przy pomocy którego wykonano formę, następnie pociętą na sześć części: 

 

 

http://www.walterjack.co.uk/

Tagi: design
20:05, less_more , DESIGN
Link Dodaj komentarz »