Kategorie: Wszystkie | ARCHITEKTURA | DESIGN | GRAFIKA
RSS
wtorek, 22 kwietnia 2014
Air BP

 

 

Air BP to oddział brytyjskiego koncernu paliwowego BP, jeden z największych na świecie dostawców paliwa lotniczego. W latach 1956-1972 przedsiębiorstwo wydawało swój ilustrowany magazyn lotniczy w bardzo ciekawej szacie graficznej. Dziś na półkach z prasą królują krzykliwe fotografie przykryte natłokiem tytułów zamieszczonych wewnątrz artykułów, a nienachalne okładki oparte na fajnym koncepcie można spotkać już tylko w czasopismach kulturalnych lub społeczno-politycznych, jak "Res Publica" czy "Krytyka Polityczna". Dlatego warto zobaczyć, że i magazyny tak bardzo techniczne mogą być opakowane w bardzo artystyczną formę. 

http://www.lindbergh-aviation.de/weblindbergh/kataloge/katalog_28_air_bp.html

 

wtorek, 01 kwietnia 2014
Malowanie rowerem

 

 

Artyści od dawna próbują alternatywnych metod nakładania farby na płótno, czasem było to przypadkowe chlapanie, innym razem malowanie nagiej modelki farbą i odciskanie jej części ciała na płótnie. Jednak pomysł wykonania plakatu z Empire State Building - symbolu miasta będącego mekką kurierów rowerowych - za pomocą odcisku bieżnika siedmiu różnych opon - to jest coś! Nawet, jeśli grafika powstała w Singapurze, a wszystkie ze stu wykonanych kopii, jak pokazuje plakietka powyżej, zostało wyprzedanych. 

http://www.100copies.net/product/21-the-cyclist-s-empire

 

środa, 19 marca 2014
Welodrom na dachu

 

 

Jak wiadomo, młodzież coraz bardziej lubi jeździć rowerami, które wcześniej zarezerwowane były dla kolarzy torowych. O ile brak wolnobiegu i hamulców jest na torze uzasadniona, na ulicach już trochę mniej, ale moda to moda, nie zawsze jest racjonalna, jedni ryzykują zdrowie na ostrym kole, inni na zbyt wysokich szpilkach. W każdym razie na takim rowerze można by spokojnie pościgać się na torze, tyle, że o welodrom niełatwo.

Na rosnące hipsterskie zapotrzebowanie odpowiedziało holenderskie (a jakże!) studio architektoniczne NL Architects. Projekt obiektu mieszczącego kawiarnię, sklep dla cyklistów i wypożyczalnię rowerów, a na dachu nieduży welodrom, został przygotowany dla dewelopera z chińskiego miasta Hainan, jednak może zostać odsprzedany każdemu, kto byłby nim zainteresowany. Pomysł jest w sumie niezły w swojej prostocie - jeśli kawiarnia musi mieć dach, dlaczego nie w kształcie toru kolarskiego?

 

 

Pierwsze, o czym pomyślałem, widząc ten projekt, to dach modernistycznych kas biletowych stacji Warszawa Powiśle projektu Arseniusza Romanowicza - budynku obecnie przywróconego do pierwotnego kształtu i mieszczącego jedną z najmodniejszych w Warszawie knajp, pod którą zaparkowanych ostrych kół nie brakuje. Red Bull, organizujący zawody ostrokołowe, chwali się najmniejszym welodromem świata, o długości okrążenia 25 metrów. Powiśle z torem na dachu byłoby pewnie gdzieś w tych parametrach, a może i przebiłoby zawody Red Bulla

 

źródło: skyscrapercity.com

źródło: skyscrapercity.com

fot. Błażej Pindor

fot. Mateusz Baj / Agencja Gazeta

 

http://www.nlarchitects.nl/


wtorek, 18 marca 2014
Matthias Heiderich

 

 

Mathhias Heiderich jest berlińskim fotografem-samoukiem, zainteresowanym głównie architekturą. Fotografowane przez niego nowoczesne budynki i ich detale, wykadrowane są tak, żeby układały się w nieoczekiwane geometryczne, abstrakcyjne wzory i formy. Warto obejrzeć całe portfolio, uporządkowane w kolorystycznie dobrane serie nastrojowych i minimalistycznych miejskich krajobrazów. 

 

http://www.matthias-heiderich.de/

 

"Reflexionen":

 

 

"Favourite Places":

 

 

"Studie":

 

sobota, 22 lutego 2014
Minimalistyczny grobowiec

 

 

Rodzinne mauzolea kojarzą się ze światem, który skończył się wraz z drugą wojną światową - czasem arystokratów, fabrykantów, kręconych wąsików i czynszowych kamienic. W konsumpcyjnej Europie hasło memento mori nie należy do najpopularniejszych, a kultura masowa, media i korporacje starają się robić wszystko, żebyśmy wypierali wrażenie własnej śmiertelności. Dodatkowo afiszowanie się pieniędzmi i stawianie sobie i swojej rodzinie pewnego rodzaju pomnika nie jest obecnie w dobrym tonie. Dlatego wybudowany współcześnie w portugalskim mieście Póvoa de Varzim minimalistyczny grobowiec wygląda zaskakująco - ze względu na połączenie niepopularnej funkcji z niekojarzącą się z typowymi motywami wanitatywnymi formą.

Mauzoleum zostało zaprojektowane przez miejscowe studio architektoniczne Armazenar Ideias dla rodziny pochodzącej z Wenezueli. Fasada została wykonana z lekko poprzesuwanych względem siebie bloków białego marmuru oraz z czarnego rekfeksyjnego szkła. 

 

 

Nie jest to jedyny nowoczesny obiekt w otoczeniu starych kaplic na cmentarzu w Póvoa de Varzim - udało mi się znaleźć jeszcze taką kaplicę projektu Hugo Paivy i Nuno Marinho: